Strona głównaChorobyKwas acetylosalicylowy obniża ryzyko raka trzustki

Kwas acetylosalicylowy obniża ryzyko raka trzustki

Osoby, którzy zażywają preparaty z kwasem acetylosalicylowym przynajmniej raz w miesiącu mogą mieć znacznie zmniejszone ryzyko raka trzustki, wynika z badania kliniczno-kontrolnego, którego rezultaty przedstawiono na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem (American Association for Cancer Research, AACR).
Jak podkreślają uczeni, rekomendacja zażywania leków z kwasem acetylosalocylowym raz w miesiącu byłaby nieodpowiedzialna zgodnie z obecną wiedzą. Wspomniane wyniki stanowią interesujący punkt wyjścia do dalszych testów nad możliwościami profilaktyki raka trzustki.

Badania dotyczące tego, czy kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są potencjalnie korzystne w zapobieganiu raka trzustki, miały dotychczas niespójne wyniki.

W niedawnych testach zbadano związek między kwaem acetylosalicylowym, NLPZ (niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi) i paracetamolem a ryzykiem raka trzustki. Porównano 904 pacjentów z rakiem przewodowym trzustki i 1224 zdrowe osoby.

Wszyscy pacjenci byli w wieku powyżej 55 lat i stosowali leki z kwasem acetylosalicylowym (takie jak np. aspiryna), NLPZ lub paracetamol. Uczeni odkryli, że osoby, które zażywały aspirynę co najmniej raz w miesiącu, miały o 29% mniejsze ryzyko raka trzustki w porównaniu z tymi, którzy nie przyjmowali regularnie tego leku. Opisywane rezultaty uzyskano po uwzględnieniu innych czynników choroby, takich jak wskaźnik masy ciała oraz palenie papierosów.

Kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne wykazują efekty przeciwutleniające i przeciwzapalne i jest możliwe, że związek pomiędzy ich stosowaniem a mniejszym prawdopodobieństwem rozwoju raka trzustki opiera się na tych właściwościach. Jednakże mechanizm działania nie jest dobrze znany i potrzeba kolejnych badań do jego odkrycia i opisania.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 23:12:28, 08-04-2011 przekora

    Preparaty z kwasem acetylosalicylowym zażywane w małych dawkach, chronią również w pewnym stopniu przed zawałem. Minusem tych preparatów jest to, że niekorzystnie wpływają na żołądek,
  • 10:59:25, 13-04-2011 Eliza2

    A wniosek? Chyba nie przyjmować profilaktycznie? Zaleca się w bólach pochodzenia reumatycznego. To lek, Polacy i tak przyjmują zbyt dużo paraleków, dodawać jeszcze leki?
  • 15:48:36, 13-04-2011 przekora

    Cytat:
    Eliza2
    A wniosek? Chyba nie przyjmować profilaktycznie? Zaleca się w bólach pochodzenia reumatycznego. To lek, Polacy i tak przyjmują zbyt dużo paraleków, dodawać jeszcze leki?
  • 15:55:34, 13-04-2011 przekora

    Elizo, zgadzam się z Twoją opinią dotyczącą nadużywania paraleków przez naszych rodaków. Imponuje mi Twoja wiedza medyczna. Pozdrawiam ciepło.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy