Strona głównaChorobyOpracowano nowy obiecujący lek dla schizofreników

Opracowano nowy obiecujący lek dla schizofreników

Jak zapewniają producenci, firma Roche, nowy lek leczy apatię i marazm doświadczane przez chorych na schizofrenię. Jeffrey Lieberman z Columbia University uważa, że nowoopracowany środek stanowi jeden z najbardziej interesujących w terapii schizofrenii w ostatnim czasie.
Lek nosi nazwę RG1678. Substancja działa zupełnie inaczej niż dotychczas stosowane leki, jest skuteczny na te objawy choroby, które do dziś nie były uleczalne.

Lieberman odegrał kluczową rolę w testowaniu popularnych dziś leków na schizofrenię, takich jak Zyprexa firmy Eli Lilly, Geodon Pfizera, a także Abilify firm Bristol-Myers Squibb i Otsuka.

RG1687 jest inhibitorem wychwytu zwrotnego glicyny. Hamuje reabsorpcję glicyny, ważnego neuroprzekaźnika, a tym samym normalizuje poziom glutaminianu, innej substancji chemicznej, której zaburzenia notuje się przy schizofrenii. Pomysł na stworzenie środka tego rodzaju nie jest nowy. Eksperci dyskutowali zwiększenie poziomu glicyny od ponad dziesięciu lat.

Eksperci są optymistyczni, ale ostrzegają, że potrzebne są szersze badania kliniczne, by jednoznacznie stwierdzić skuteczność opisywanego leku. Od tych wyników zależy uruchomienie procedury zgody organu regulacyjnego.

Medykament jest ważny nie tylko dlatego, że działa w sposób nowy, ale również dlatego, że leczy te symptomy schizofrenii, na które inne leki nie były skuteczne. Większość farmaceutyków działa przeciw tzw. objawom pozytywnym (tj. wytwórczym, wskazującym na wystąpienie choroby) choroby, jak np. halucynacje. RG1678 jest testowany jako lek na negatywne objawy schizofrenii, które obejmują apatię czy zachowania aspołeczne. Problemy te są wyniszczające dla pacjentów, a chorzy doświadczają ich bardzo często przy charakteryzowanej chorobie. Producent ma nadzieję, że RG1678 znajdzie zastosowanie u pacjentów, którzy zażywają leki na schizofrenię, ale potrzebują pomocy w walce z negatywnymi objawami choroby.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:08:05, 06-12-2012 Monika27pl

    Leczę się od ośmiu lat na objawy ubytkowe schizofrenii ten lek byłby dla mnie wybawieniem od problemów ponieważ nic mi do tej pory nie pomagało.Mam nadzieje że lek ten będzie dostępny w niedalekiej przyszłości i okaże się dobry.Czekam ze zniecierpliwieniem na niego,żeby go wypróbować.
  • 16:51:06, 17-12-2012 Monika27pl

    Lek ten ma juz nazwe Bitopertin i bedzie dostepny na rynku w 2013 r:-)
  • 21:15:11, 12-01-2013 ~gość: 79.185.114.xxx

    zyprexa jest super tylko szkoda, że taki drogi ....

  • 16:31:43, 14-08-2013 Monika27pl

    ale kiedy on bedzie,kazdy czeka..
  • 20:23:56, 16-08-2013 weronikakowalska46

    Lepiej go dobrze przebadać zanim trafi do pacjentów. Jakby ktoś był zainteresowany tematem schizofrenii to zapraszam na mojego bloga - http://schizofrenia.net.pl/
  • 10:28:15, 17-08-2013 martok

    Cytat:
    weronikakowalska46
    Lepiej go dobrze przebadać zanim trafi do pacjentów.
    Bardzo słuszna uwaga. Mnie też się wydaje, że czytelnicy, zmyleni wielce obiecującym tytułem artykułu, nie zwrócili uwagi na następujący jego fragment:
    Cytat:
    Eksperci (...) ostrzegają, że potrzebne są szersze badania kliniczne, by jednoznacznie stwierdzić skuteczność opisywanego leku. Od tych wyników zależy uruchomienie procedury zgody organu regulacyjnego.
    Inhibitory wychwytu zwrotnego świetnie się sprawdziły w wypadku serotoniny (w leczeniu depresji), więc może sprawdzą się też w wypadku innych neuroprzekaźników - może właśnie w leczeniu schizofrenii. Ale mogą się też nie sprawdzić, bo między zaburzeniami nastroju a schizofrenią nie ma wielkich podobieństw.
    *
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy