Strona głównaChorobyPopularne leki przeciwbólowe - które wybrać na jakie dolegliwości

Popularne leki przeciwbólowe - które wybrać na jakie dolegliwości

Większość ludzi sięga po popularne leki bez recepty, gdy odczuwa dolegliwości bólowe, ale wielu nie jest świadomych różnic miedzy tymi farmaceutykami. Wśród najczęściej zażywanych leków przeciwbólowych są: aspiryna, ibuprofen i paracetamol. Oto podstawowe różnice między nimi.
Popularne leki przeciwbólowe - które wybrać na jakie dolegliwości Brytyjskie badanie wykazało, że jedna na trzy osoby bierze najłatwiej dostępny lek (taki, który ma w domowej apteczce, którym dysponuje znajomy w danym momencie, etc.). Kobiety częściej wybierały lek z rozmysłem (39%), mężczyźni rzadziej dokonywali świadomego wyboru (27%). Większość respondentów wiedziała, że należy unikać niektórych leków przeciwbólowych w przypadku zmagania się z określonymi dolegliwościami, ale 40 procent nie wiedziało, jakie środki mogą zaszkodzić.

Jesienna plucha i wiążące się nią większe ryzyko przeziębień oznacza częstsze sięganie po leki bez recepty w ramach „samoleczenia". Tym bardziej warto więc wiedzieć, jak działa określony farmaceutyk i na jakie dolegliwości jest polecany.

Paracetamol

Dawka dla osoby dorosłej wynosi 500 mg do 1 grama co cztery do sześciu godzin, maksymalnie 4 gramy dziennie.

Paracetamol to nieopioidowy środek przeciwbólowy. Jest stosowany w celu łagodzenia łagodnych bólów głowy, zębów, mięśni, menstruacyjnych.
Skutki uboczne występują rzadko jeśli się nie weźmie więcej leku niż zalecana dawka. Jednak medykament może być bardzo niebezpieczny przy przedawkowaniu.

Zazwyczaj zażywanie paracetamolu przy stosowaniu innych leków jest bezpieczne, niemniej jednak warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w przypadku doświadczania problemów z czynnościami wątroby lub nerek. Trzeba też uważać na inne leki bez recepty, ponieważ także mogą zawierać paracetamol i łatwo wówczas o przedawkowanie.

Ibuprofen

Polecana dawka leku dla dorosłych wynosi 1200-1800 mg na dobę (podzielona na trzy lub cztery dozy). Nie powinna przekroczyć 2400 mg na dobę.

Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Poleca się go w celu złagodzenia stanów zapalnych wywołanych przez choroby reumatyczne oraz bólów mięśni, głowy, kręgosłupa i bólów menstruacyjnych. Stosowany jest również w leczeniu przeziębień i różnych "grypopodobnych" objawów.

Wśród efektów ubocznych leku notuje się zawroty głowy i senność. Może też wchodzić w interakcje z innymi lekami, w tym także z ziołowymi suplementami. Zażywanie ibuprofenu trzeba skonsultować z lekarzem lub farmaceutą w przypadku problemów z krzepliwością krwi, wrzodów żołądka lub schorzeń nerek i serca.

Aspiryna

Polecana dawka aspiryny wynosi 300-900 mg co cztery do sześciu godzin, maksymalnie 4 gramy na dobę.

Aspiryna należy do grupy leków niesteroidowych i przeciwzapalnych. Jest stosowana w celu łagodzenia stanów zapalnych wywołanych przez choroby reumatyczne i osłabienia bólu mięśni, pleców, głowy, gardła, zębów i miesiączkowych. Może być też zażywana w leczeniu objawów grypopodobnych i obniżeniu gorączki. W małych dawkach jest zalecana w celu rozrzedzenia krwi.

Przy niektórych schorzeniach, takich jak: nadciśnienie, zaburzenia krzepnięcia, astma, wrzody żołądka, choroby wątroby i nerek, aspiryna nie jest polecana. Medykament może wchodzić w interakcje z innymi lekami, witaminami oraz ziołami lub suplementami diety. Osoby zażywające leki rozrzedzające powinny się skonsultować z lekarzem przed zażyciem aspiryny, nawet jeśli sięgają po nią sporadycznie.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 21:19:48, 18-10-2011 Moloko66

    Paracetamol jest niebezpieczny, szczególnie dla osób mających dolegliwości wątrobowe - http://www.doz.pl/czytelnia/a281-Paracetamol_skuteczny_ale_niebezpieczny.
  • 20:19:43, 20-10-2011 tomeh

    Osobiście od niedawna wybieram ziołowe leki, mają słabsze działanie ale są chyba zdrowsze od chemicznych.
  • 11:57:03, 14-03-2012 Zdzisia

    To cud jakiś KINGO. Ciekawe czy taka koszulka działa u wszystkich.Jeśli tak to powinna zostać opatentowana i lekarze powinni zalecać jej stosowanie.
  • 20:48:31, 14-03-2012 babciela

    Ale jednak Paracetamol jest najbezpieczniejszym srodkiem p/bolowym.Piszecie o chemii- a w ziołach to co jest= chemia- tylko bez tych wszystkich dodatkow
    O Kingo nic nic nie slyszalam
  • 20:51:22, 14-03-2012 Arti

    Kinga próbowała marketingu

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy