Strona głównaChorobySeniorzy przyjmują źle dobrane leki

Seniorzy przyjmują źle dobrane leki

W pewnym wieku realizacja recept jest stałym elementem zakupów. Im bardziej zaawansowany wiek, tym więcej dolegliwości i leków, które pomagają je łagodzić. Jak się jednak okazuje, wielu starszych ludzi zażywa niewłaściwe farmaceutyki, co dodatkowo zagraża ich nadwątlonemu zdrowiu.
Seniorzy przyjmują źle dobrane leki Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Centre for Ageing Research and Development, siedem na dziesięć osób mieszkających w irlandzkich domach przyjmuje co najmniej jeden niewłaściwie dobrany lek.

Uczeni monitorowali stan zdrowia i leki zażywane przez 600 osób przebywających w ośrodkach opieki długoterminowej w Irlandii i Irlandii Północnej. Pensjonariusze zażywali średnio jedenaście różnych farmaceutyków.

Uczeni odkryli, że niemal każdy pensjonariusz zażywał co najmniej jeden niewłaściwy medykament. Przyczyną takiego status quo było albo wykupywanie danego leku od lat i ponawianie próśb o zapisywanie tego właśnie leku, albo niedokładnie przeprowadzone badania lekarskie i pewna nonszalancja niektórych medyków.

Badacze wskazują, że zażywane środki zwykle nie pozostają obojętne dla zdrowia, dlatego konieczne jest regularne sprawdzanie przyjmowanych medykamentów i konsultowanie ich z lekarzami.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:41:05, 07-04-2011 elzbietab44

    To chory i to jeszcze w podeszłym wieku ma sprawdzać i konsultować z lekarzem działanie terapeutyczne leku?
  • 16:21:59, 07-04-2011 Eliza2

    Niestety taka jest prawda. Różnie reagujemy na leki. Kiedyś testowano popularny środek przeciwzapalny (chyba Pyralgin, piszę z pamięci) na murzynach i w ulotce załączonej do leku podano niepożadane działania. Po latach okazało się, że biali reagują inaczej i jest on dla nas bezpieczniejszy niż dla pacjentów innej rasy. Lekarz też czasem musi dobierać na ślepo leki i zmieniać jak nie działają.
  • 20:13:42, 07-04-2011 al-ka

    Problem ten dotyczy nie tylko seniorów i ma jeszcze szerszy aspekt.Oprócz tego,że bywają leki żle dobrane to zdecydowanie za często aplikuje się kilka preparatów jednocześnie.Na jednym ze szkoleń dotyczących interakcji leków prelegent powiedział nam dowcip:
    "Bardzo dobry lekarz wie jak działa każdy ordynowany przez niego lek.Pracujący naukowo asystent na farmakologii wie jak działają podane dwa leki.Profesor tejże wie jak działają trzy leki.Jak działają zaaplikowane cztery leki choremu wie tylko Pan Bóg.Jak działa pięć i więcej leków zaleconych pacjentowi - nie wie nawet Pan Bóg."
    I może nawet byłoby to śmieszne gdyby nie było cholernie prawdziwe.Społeczeństwo nasze stosuje stanowczo zbyt wiele leków.Od wielu lat obserwuję tę niedobrą tendencję i z roku na rok jest coraz gorzej.Agresywna reklama koncernów farmaceutycznych sprawia,że w poszukiwaniu rozwiązania wszystkich problemów zdrowotnych za pomocą pigułki ludzie wpadają w pułapkę powikłań polekowych,które potem należy leczyć kolejnymi produktami firm farmaceutycznych.
    No i jeszcze jeden ważny bardzo aspekt sprawy farmakoterapii,a mianowicie interakcja lek-żywność,traktowany jeszcze bardzo po macoszemu.Mało kto jeszcze zwraca uwagę na to,że może być do stosowanego leku żle dobrana żywność,a przez to samo zmienić w niekorzystny sposób działanie przyjmowanego leku.
    ... zobacz więcej
  • 14:49:22, 08-04-2011 Eliza2

    Dowcip, który przedstawiłaś znany jest wszystkim studentom medycyny. Kiedyś kupowałam starszej osobie preparat witaminowy. W aptece zapytano mnie czy osoba ta nie przyjmuje leków, bo preparat zawiera alkohol i mogłyby nastąpić niepożądane reakcje. Nauce znany jest proces synergii i antagonizmów. Znajdźmy mądrego, kto zna wszystkie interakcje. Czasem pacjenci nie informują lekarza specjalisty, że przyjmują już lek na inne schorzenie. Winnego łatwo znaleźć. Jest też inna prawda. Łatwiej zapobiegać niż leczyć, ale kto o tym myśli będąc młody i zdrowy.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy