Strona głównaChorobyWziewna insulina powstrzymuje rozwój zaburzeń poznawczych

Wziewna insulina powstrzymuje rozwój zaburzeń poznawczych

Niedawno opracowana i wdrożona forma insuliny (lek przyjmowany wziewnie) jest polecana nie tylko pacjentom z cukrzycą, może bowiem przydać korzyści także osobom z chorobą Alzheimera.
Od jakiegoś czasu wiadomo, że insulina ma ważny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu, nowe badania sugerują, że zwiększenie poziomu insuliny może pomóc w zapobieganiu pogorszeniu zdolności poznawczych.


Uczestników badania podzielono na trzy grupy. Pierwszej podawano 20 j.m. (jednostek międzynarodowych, international unit) insuliny każdego dnia, druga codziennie otrzymywała 40 j.m., trzeciej zaś podawano placebo. Uczestnicy zostali poddani leczeniu przez cztery miesiące, otrzymywali insulinę w formie aerozolu do nosa. Wszystkim opowiedziano pewną historię, a następnie poproszono, by przypomniano sobie jej szczegóły wkrótce po jej usłyszeniu oraz po pewnym okresie czasu. Poza tym oszacowano zagrożenie pacjentów demencją stosując Skalę Oceny Otępienia (Dementia Rating Scale).

Generalnie rzecz ujmując, uczestnicy badania, którzy otrzymali 20 j.m. insuliny każdego dnia, wykazywali się lepszym zapamiętaniem opowiedzianej historii w porównaniu do grupy zażywającej placebo. Osoby, które przyjmowały 40 j.m. jednak nie wykazały znaczącej poprawy. W przypadku młodszych uczestników badania, obie dawki insuliny miały korzystny wpływ poprawiając zarówno pamięć dotyczącą historyjki, jak i skutkując lepszymi wynikami na Skali Oceny Otępienia.

Uczeni wskazują, że wyniki nie tylko mogą być pomocne w poszukiwaniu sposobów na poprawę funkcji poznawczych u osób z chorobą Alzheimera, ale i stanowić wskazówkę, jak choroba postępuje, co może pomóc naukowcom w jej zapobieganiu lub zatrzymaniu jej rozwoju.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy