Strona głównaChorobyZioła w aptekach - mniej i drożej

Zioła w aptekach - mniej i drożej

Zioła od wieków traktowano jako naturalne lekarstwa na wiele chorób. Gdy na rynku pojawiły się chemiczne specyfiki produkowane przez firmy farmaceutyczne, zioła zaczęły tracić na popularności.
W ostatnich latach można jednak zauważyć wzrost wartości sprzedaży preparatów ziołowych w aptekach - według danych pochodzących z Monitora Zdrowia prowadzonego przez Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia w 2009 roku przekroczyła 120 mln zł., przy jednoczesnym spadku liczby sprzedawanych opakowań.

- W ubiegłym roku Polacy kupili w aptekach 25,77 mln opakowań preparatów ziołowych za łączną kwotę 120,81 mln złotych, co w porównaniu do 2005 roku oznacza wzrost o blisko 19 mln złotych. Warto podkreślić, że wartość sprzedaży rośnie mimo, iż w ostatnich latach zarówno liczba produktów będących w ofercie jak i liczba sprzedanych opakowań zdecydowanie zmalała. Czynnikiem mającym decydujący wpływ na wzrost wartości sprzedaży jest rosnąca średnia cena pojedynczego opakowania, która w ciągu ostatnich 5 lat wzrosła o blisko 21 procent - analizuje Łukasz Stopa, Kierownik Zakładu Analiz Statystycznych w Ogólnopolskim Systemie Ochrony Zdrowia.

Według danych z Monitora Zdrowia OSOZ liczba produktów zielarskich będących w ofercie aptecznej w ciągu ostatnich dwóch lat zmalała o 26 proc. z 19,6 tys. sztuk w roku 2007 do 14,4 tys. sztuk w roku ubiegłym. Zjawisko to w naturalny sposób spowodowało spadek liczby sprzedanych opakowań z 27,2 mln w 2007 roku do 25,77 mln w roku 2009.

Do najpopularniejszych ziół w 2009 roku należały środki stosowane w zaburzeniach wydzielania soku żołądkowego – udział tej grupy w całkowitej wartości sprzedaży ziół w aptekach wyniósł 20,03 proc - co ciekawe w 2002 roku udział tej grupy stanowił tylko 13,85 proc. Drugą istotną grupę pod względem udziału wartości stanowią środki przeczyszczające, których udział wyniósł 18,96 proc. Pozostałe grupy w 2009 roku odnotowały udział na poziomie mniejszym niż 10 proc. całkowitej wartości sprzedaży ziół.

Analitycy Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia przewidują, że w obecnym roku liczba sprzedanych opakowań preparatów ziołowych nadal będzie gwałtownie spadać, a tendencja ta zostanie zahamowana dopiero w 2011 roku.

Według ekspertów spadek zainteresowania ziołami nie wpłynie jednak na zmniejszenie wartości ich sprzedaży w aptekach, która w ciągu najbliższych dwóch lat przekroczy poziom 122 mln złotych. Zjawisko to będzie wywołane przez wzrostem ceny pojedynczego opakowania preparatu.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:12:39, 10-02-2012 ~gość: 78.8.240.xxx

    Rzeczywiście ceny niektórych leków poszły w górę a najszybciej drożeją leki bez recepty i suplementy .Ceny wyższe od stycznia jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki a płace takie same . A miało być taniej jak informował minister Arłukowicz .W Polsce są leki najdroższe w Europie w stosunku do siły nabywczej naszego portfela ale patrioci i entuzjaści PO powiedzą - tak ma być lub jest dobrze i powinniśmy być skłonni do wyrzeczeń oraz zaciągać pasa .Ceny zachodnie a płace wschodnie .Emerytura w wieku 68 lat i drożyzna w aptekach czy kolejki do lekarzy to jest świetny sposób na smutne dane statystyczne i oszczędności dla kraju przy szybkim wywieszaniu klepsydr .Według klakierów winni są inni tylko nie PO które rządzi krajem 5 lat .Gdybyśmy zarabiali tak jak urzędnicy z Brukseli i posłowie z ul. Wiejskiej to nie potrzebne byłyby promocje ,gazetki i szukania gdzie taniej !
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy